S Ježíškem na patentový úřad

sobota 4. prosinec 2010 19:36

Foto autor

Jak je to jinde? Proč Ježíšek nosí dárky, když je nosili jemu? Jak to, že si jsou Mikuláš a Santa tak podobní? Hrozí Ježíškovi opět, že ho svět přibije na kříž konzumu, proti kterému už jednou takhle o Velikonocích vehementně brojil? Vnořil jsem se do kalných vod internetu a na mou věru, s Ježíškem to jako s tím, který obdarovává, není nijak slavné.

Jsme v tom s Ježíškem sami?

Povšechné pátrání začalo Svatým Mikulášem. I mně samotnému nedalo moc námahy spojit si Santu Clause se Svatým Mikulášem (jméno vzniklo z jeho holandského pojmenování Sintaklaas). Ten a jeho nejrůznější klony, nosí dárky v polovině světa, zejména toho pro-americky laděného.

V Rusku a jeho bývalých satelitech je postava svatého Nicholase zastoupena v podobě Dědy Mráze - populárního Mrazíka, na saních se Sněhurkou, nadělujícího z jutových pytlů… no, i u nás byly určité snahy a stačilo málo, aby jsme ho tu měli taky. V Austrálii, Novém Zélandu, stejně jako v Anglii, Turecku, Francii, Brazílii a celém latinsko-americkém světě, nosí dárky Otec Vánoc. Říkají mu podobně - Pere Noel, Noel Babá či Papai Noel. V Německu je zas obdobou starého muže s plnovousem, zrzavý Weihnachtsmann v dlouhém červeném plášti s kapucí. Chodí pěšky, případně unášen větrem.

Pokud budeme pátrat na severu, tak v Norsku naděluje prý koza, nejlépe tam, kde jí čeká nevymlácená ovesná sláma zastrkaná do dětských botiček. K Finům přijíždí z polárního kruhu Joulupukki s bílými vousy, špičatou červenou čepicí a pomáhají mu skřítci a pidimužíci. Ve Švédsku je to malinký a přihrblý trpasličí dědeček Jultombe, který na sebe navíc občas bere podobu kozla (asi přijíždí z Norska :-)). Na Islandu zas nadělují Trollové.

Když se s pátráním přesuneme více na jih, tak ve Španělsku dětem hlavní dárky nadělují tři králové (tak by to asi mělo být). Ve Švýcarsku zase obrovský panák plný dárků, tajemný Monsieur Chalandé. V Srbsku je to Sveti Nikolaj a v Bulharsku pak děda Koleda. Vánočního muže mají i v Číně - jmenuje se Tun Čche Lao-žen. Jedinou ženou mezi "Ježíšky" je italská čarodějnice Befana, která naděluje až do Tří Králů, protože chodí všude pěšky. No a v Guineji prý naděluje slon dětem část svých dobrých vlastností, trpělivost, mírumilovnost a výbornou pamět (to jsem si vždycky pod stromeček přál).

Takže, honem na patentový úřad! "Našeho" Ježíška znají pouze na Slovensku, Rakousku a v Lucembursku. Ale Rakousko i Slovensko jsou s námi úzce historicky spjati a Lucembursko je v podstatě naše léno … překvapení?

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám