Paříž - Francouzi

středa 29. prosinec 2010 22:14

Moped je základ
foto autor

Již od včerejšího dne probíhá soutěž "10 věcí, které máte na Francouzích nejraději". Zatím se nám sice nikdo nepřihlásil, ale doufám, že do zítra se to změní ... Takhle nějak mluvil moderátor v anglickém filmu Johny Englisch. Nevim jak vy, ale mám podobnou "schýzu".

Stále vidím typického Francouze jako samolibého podivína se srandovním pršízvukem, zálibou v jídle, vínu, stávkách a sebe samém, jemuž je směšná každá bolest kromě té jeho. Přesto zůstává elegantní Paříž, kamenná Normandie, nebo voňavá Provance, mým cestovatelským snem. Samozřejmě i se vším tím vínem, jídlem a samolibostí.

Zatím jsem si ze jmenovaných kousků obrovského koláče, jakým Francie bezesporu je, ukousl dvakrát. A pokaždé jen tu elegantní Paříž. Abych tedy neurazil Francouze, mohu mluvit jen o pařížanech. A to ještě hodně povšechně. Tedy jen pár věcí, kterých jsem si všiml.

Než nás průvodkyně vypustila do víru velkoměsta, varovala nás, aby jsme nezačali hned mluvit anglicky. Máme se prý naučit jednoduchou francouzskou větu "Excuze moa, parle vouz englisch?". Tak se máme pravidelně ptát a oni nám údajně odpoví. A to sice s výrazem, že teda jako dobře, ale velmi, opravdu velmi neradi. K tomu ještě udělají palcem a ukazováčkem gesto jakože jenom špetičku a zkřiví pusu (asi jako když pan prezident kousne do kyselého jablka). To je ovšem ten lepší případ. Může se také stát, že jen zakroutí hlavou a nedomluvíte se vůbec. Měla pravdu. První kontakt s Francouzem znamenal vzorovou špetičku se zkřiveným obličejem a druhý už jen pouhé vrtění hlavou. Okamžitě máte chuť se začít učit francouzsky, abyste tohle už nemuseli nikdy absolvovat.

Další věc, které si určitě všimnete je samozřejmě oblečení. Nevím, ale přišlo mi, že i velice průměrně oblečený Francouz (Pařížan) by u nás u "módní policie" byl jednoznačný favorit a dlouhodobý oblíbenec. A hlavně ... kdo nemá šálu, není pařížan. Takže do Paříže alespoň se základními slovíčky a hlavně šálou... klidně tepláky, ale šálu nesmíte v žádném případě zapomenout!

sala_1.JPG

sala_3.JPG

sala_2.JPG

sala_5.JPG

champ.JPG

champ2.JPG

harm.JPG

kava.JPG

lux.JPG

lux_2.JPG

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám