Egypt - obchodníci

pátek 7. leden 2011 08:35

čaj s mátou
foto autor

Jestli myslíte, že z Egypta přijedete obtíženi pouze zážitky z nesčetných památek... mýlíte se. Neznáte místní obchodníky. I kdyby jste se zapřisáhli, že nekoupíte nic kromě dvoulitrové vody a jednoho egyptského čaje denně... mýlíte se. Jestli myslíte, že jste kdekoliv jinde zažili obchodníky, kteří vám prodají vaše vlastní auto... zase jste na špatné adrese. V Egyptě k tomu všemu budete mít ještě dobrý pocit. Jejich triky neznají hranic, přestože jsou staré jako Egypt sám.

Trik jedna

"My friend, hallo, where are you from?" Zeptá se vás okamžitě každý obchodník před stánkem, obchodem, restaurací... kdekoliv. "Czech republic" nic netuše odpovíte a chcete jít dál. "Ooou whow" zahaleká obchodník, jako by právě na tohle čekal celý týden "Koller, Petr Čík... and my old friend is from Czech republic" a zatáhne vás do obchodu. Ukazuje ušmudlanou fotku a říká, že je to ten jeho starý přítel z Čech. Usmíváte se jakože to je ale náhoda a chcete jít pryč, protože vám právě utekla půlka zájezdu v největším městě Afriky a možná i na světě. Chytne vás ale za ruku a zeptá se jestli nechcete náhodou parfém, že vám tady namíchá tajemství Ramsese nebo Kleopatry a na ruku vám patlá vonné oleje, jako by vás chtěl mumifikovat. Ne opravdu nechci, snažíte se sdělit verbálně i neverbálně a myslíte si, že výraz v obličeji, který jste nasadil, je dostatečně výmluvný. To jste se ale spletli. Nasadí smutný výraz a řekne:

"Bad byznys, giv me chance, please" Ne, opravdu děkuji a chcete jít ven. Zatarasí vám cestu a vše výše uvedené se opakuje v různých obměnách a posloupnostech, zatímco drží vaší smradlavou ruku, dokud si prostě nekoupíte alespoň prázdný flakonek. Sice to hraničí s omezováním osobní svobody, ale odcházíte celkem spokojeni, protože flakonek je hezký a za 20 liber to není nakonec tak strašný.

"My friend, hallo, where are you from?" slyšíte, jak táhne dalšího cizince k fotce jeho starého přítele zaručeně ze země právě lapeného turisty.

Trik dva

Procházíte se po trhu a najednou slyšíte: "My friend, you are lucky man! How many camels?" Případně rovnou hodí číslovku, jakože 200 velbloudů nebo jdou až do milionů hrbáčů za vaši ženu. Je to otravné, příjemné, směšné, nudné, prostě všechno možné, ale hlavně, že to přitáhne vaši pozornost. Otočíte hlavu a už následuje úsměv a trik číslo jedna... "Where are you from?"

Trik tři

Všichni a odevšad na vás volají jestli náhodou nechcete trička, galabeji (mužské košile až na zem), šály, tašky, cetky atd. Chodíte s plnýma taškama, protože jste samozřejmě něco koupil a najednou jste přesvědčeni, že vás napadla vynikající obrana proti neustálým nabídkám. Totiž - když vám cokoliv nabídne řeknete, že už máte alespoň dvoje... Super! Jenže to neznáte Ahmeda, děvčata. Okamžitě se zeptá "za kolik?". On má samozřejmě daleko levnější a lepší a jestli ne, tak má něco jinýho, co určitě potřebujete... Přitáhl vaši pozornost a může začít libovolná kombinace triku jedna a dva.

Trik čtyři

Chodíte kolem pyramid, po Luxoru atd. a číhají všude. Drožkaři nebo půjčovatelé velbloudů. Hned zaútočí a nenechá se odbýt. "Five pounds" a řekne jakýkoliv cíl ve městě. Ne děkuji, chceme se projít. Samozřejmě nereaguje a sníží cenu třeba až na jednu libru kamkoliv. Vůbec si ho nevšímáte, ale on je schopen s vámi jet půl města nebo objet dvakrát pyramidu, nadjet vám zkratkou a překvapit vás ze zálohy... a opět - "Five pounds, where are you from?"

Trik pět

Když už tedy konečně opravdu projevíte zájem o nějaký kvalitní tovar nebo kvalitní kýč a chcete vědět cenu, použijí geniální trik. Řeknou, s furiantským výrazem ve tváři: "řekněte si cenu vy". Je to opravdu geniální, protože když řeknete dobrou cenu pro něj, souhlasí a vy jste též spokojeni. Když ale řeknete cenu nevyhovující, divadelně se vyděsí, řekne cenu svojí a může začít smlouvání :-) Apropo smlouvání.

Trik šest

Neuměl jsem si představit, že se s někým dohaduji o ceně. Buď souhlasím nebo ne a jdu pryč. Ale všichni povídají a píšou, že smlouvání je tu nezbytnou součástí, vlastně rituálem při nakupování a prodávání. Nejde však o žádné handrkování. Nakonec jsou údajně všichni spokojeni. Netušil jsem, že se mi tak zalíbí a budu jej dokonce vyhledávat... postupně - Něco se vám líbí a vy řeknete poloviční cenu, než vám řekl prodavač (a která by, ale neměla být vyšší než 75% toho co opravdu chcete zaplatit). Začne divadýlko, výsměch, pohoršení, nebo i rozlobení a on samozřejmě trošinku přidá. Teď je řada na vás. Můžete zahrát divadlo i vy, že jako vedle je stejné zboží daleko levnější, že už máte tři, že barva atd. atd. a malinko zvýšíte. Takhle se postupně doberete k ceně, na které se shodnete a jste oba spokojeni. Mezitím může dojít i na triky 1-5 :-)

Samozřejmě, kromě toho, že je Egypt zemí neuvěřitelných památek, je to i země neuvěřitelných kýčů. Útočí všude. A většina památek je bohužel stavěných tak, že odchozí cesta vede jedině přes ulici obchodníků, kteří neustále používají triky 1-6 a někteří neváhají použít doslova i fyzického násilí, tlačí vás do kouta, vychvalují zboží a neustále snižují cenu. Je to takové smlouvání naruby. Začnou třeba na 100 librách a po padesáti metrech vaší netečnosti by vám prodali dvakrát tolik klidně za liber 10.

Na druhou stranu je pravda, že když jste ještě hlupák (tím proti nim zůstanete pořád) a zaplatíte jim přemrštěnou cenu, tak přihodí bez řečí i nějaký dárek... máme jich několik ;-)

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám