Egypt - alias baksheesh

úterý 15. březen 2011 06:00

...a mám tě!
foto autor

Vedle průjmu je to první věc, na kterou vás každý upozorní, a které se i každý obává. Baksheesh, neboli bakšiš. Kdekoliv se dočtete, že Egypťané za službu považují i věci, které nám Evropanům takto nepřipadají. Osobně mám spíš pocit, že si to přečetli Egypťani a teď toho zneužívají.

Všude a za všechno chtějí bakšiš. Taková neuvěřitelná šedá ekonomika. Vypadá to, jakoby nejméně polovina obyvatel Egypta žila z bakšiše. Pomohl vám někdo ze zavazadly, pohladil nebo jen vyfotil jste si něčího velblouda, zahnal někdo psa, který vás neobtěžoval? Tak davaj.

Na každé památce je hromada mužů, kteří vám ochotně ukážou obrázek, ať zajímavý nebo ne, vy poděkujete a on už natahuje ruku a chce bakšiš. Všude je nekompromisně zakázané focení. A jsou opravdu nekompromisní v dodržování zákazu... dokud jim nedáte bakšiš, pak si od vás vezmou foťák a klidně vás i fotí. U pyramid stojí felláh s kozou nebo oslíkem a jen se po něm podíváte už vám vytáhne foťák z ruky, nacpe na hlavu šátek, vytlačí vás (i přes váš odpor) na smradlavého osla a když chcete foťák zpátky, natahuje ruku na bakšiš.

V Údolí králů je v hrobkách nesnesitelné vedro a vlhko. U vchodu každé hrobky sedí jeden nebo dva hlídači a opět upozorňují na zákaz focení. Někteří vám půjčí baterku nebo kus papíru na ovívání. Jste potěšeni takovou pozorností, i když dole baterku vůbec napotřebujete a nepoužijete. Nahoře však opět oba natahují ruku na bakšiš. Průvodci velbloudů vás s radostí vyfotí desetkrát na velbloudu a pak, i když jste si od nich koupili dobře zaplacenou projížďku, natahují ruku na bakšiš.

Počítejte zkrátka s tím, že všude a za všechno chtějí bakšiš... Egypťani to ví bohužel taky a patřičně toho využívají.

 

Petr Teplík

Související články


Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám