Jak Anglie a Španělsko přišly o zavináče

pondělí 24. leden 2011 18:55

zdroj internet

...a já tak trochu o pocit vyjímečnosti českého humoru. Dnes se každému při slově zavináč okamžitě vybaví e-mail, internet atp. (jen zkuste zadat heslo zavináč do vyhledavače). A při tom před pár lety si pod tímto pojmem nikdo neuměl představit nic jiného, než (dobrou) kyselou rybu.

K tomu abych si začal myslet, že mi Češi máme jakýsi patent na chytré a vtipné věci, mně přivedlo studium angličtiny (no, studium... ale však vy víte :-) Při nějaké hodině nám učitelka řekla, že v angličtině se "náš" zavináč nazývá nic neříkajícím a věc ještě pouze komplikujícím slůvkem "at". Přišlo mi hezké, že si náš jazyk vybral daleko vtipnější označení a chvilku jsem se tetelil v oparu národní hrdosti. OMYL, anglické "at" je pouze logickou vyjímkou! Nevěříte? ... Věřte!

Jak se nám zavinul?

Symbol zavináče není (kupodivu) ničím novým. Již v šestém století jej latiníci používali pro označení slůvka "ad", které znamená "na" nebo "k" (ad hoc, ad rem). Následně se symbol prosadil do běžné angličtiny a nahrazuje spojku at ve významu "u" nebo "při", někdy také "po" (např. 4 krabičky po 5 librách/kusech).

Kupodivu i na klávesnici je nějaký ten pátek doma. V 15. století byl ve španělském světě symbolem hmotnostní jednotky "arroba" a postupně si tak prorazil cestu i na psací stroje ... a od psacího stroje je krůček k počítačům. Tady slouží od roku 1972 k oddělení jména uživatele od jména serveru.

No a jak je to jinde?


Prakticky všechny neanglicky mluvící země si pro malý zakroucený znak brzy našly nejrůznější jména. Většina národů zvolila více-méně vtipná pojmenování (některá zas tak nápaditá nejsou - kudrnatá alfa, zvířecí tělo-a :-o) Nejčastěji jsou volená zvířecí označení. Jídla je poskrovnu, a nevim jestli se po nás opičí Slováci nebo my po nich :-). Celkem nechápu ruského psa :-/ asi mají smysl pro humor na vyšší úrovni :-)

Každopádně Angličani, Portugalci či Španělé tím, že používají svá stará pojmenování, přišli o možnost trochu změkčit tu někdy strohou řeč počítačů...ale zase si můžou říkat proč tomu říkáme zavináč (opice, štrůdl...) když je to vobyčejný "at" nebo "arroba" :-)

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám