Mexiko - historie v souvislostech

středa 9. únor 2011 19:40

Mezoamerická civilizace patří k civilizacím starším a záhadnějším a pro nás možná i trošku romantičtějším. Zároveň ale, nevím jak vy, měl jsem v těch indiánech Střední a Jižní Ameriky celkem chaos. Abych si uložil správně vzpomínky, musel jsem si v tom udělat trošinku přehled. Možná se bude hodit i vám.

Osídlení

Co se řeší jako první je osídlení. Pokud můžeme věřit vědcům (co nám zbývá, že ... ale potom jsme všichni z Afriky - tedy černoši), tak místní indiáni přišli do těchto míst z Asie. Asi tomu tak bude, protože mnoho z jejich kultury je opravdu evidentně inspirováno těmito kořeny. Například freska z Becánu, pokud ji uvidíte (je totiž za špinavým sklem :-)), by se klidně mohla nacházet v Thajsku. Sošky jogínů, reliéfy na palácích atd. Také rysy Olméků (a některých mexičanů dodnes) evokují asijský původ.

freska1.jpg

Nejprve mě zarazilo, proč by ale chodili takovou dálku, když se mohli usadit tisíce kilometrů dříve (a jak zatim vim, tak kromě Vinetoua na severu (?) Ameriky žádná extra civilizace není). Nakonec jsem na to přišel. Protože i Thajci a asijci vůbec mají rádi pálivý, tak prostě putovali tak dlouho až našli úrodnou zemi pro své pálivé papričky. Je to jednoduchý ;-). Mimochodem to je další věc, která je spojuje s Asií. Ale k té historii. Začali to Olmékové.

Olmékové

Někdy od 1500.př.n.l. se zde nacházela vyspělá civilizace Olméků, po kterých zde zůstaly obřadní hrobky, obrovské čedičové hlavy až 50 tun těžké, dokonalé nádoby a sošky z jadeitu apod. Jejich archeologické naleziště objevili blízko vrtů s ropou a hádejte co dostalo přednost :-) Jistě, že černé zlato. Takže všechny důležité věci převezly do cca. 120 km vzdálené Villahermosy a instalovaly do krásného "džunglového" parku "La Venta". Kromě medvídků nosálů, tam uvidíte růst kakao, kávu, a vůbec celou džungli i se stromem Gringo (je červený a loupe se). Civilizace Olméků byla vzorem a studnicí k čerpání veškerým dalším kulturám v Mezoamerice. Nicméně jako ostatní také zanikla, a to v podstatě dlouhou před tím, než můžeme mluvit o dalších mnoha ... třeba Zapotécích.

Zapotékové

Historie Zapotéků se začala odvíjet od pádu Olméků. Jejich neznámějším architektonickým nalezištěm je Monte Albán na useklé hoře s nalezenými reliéfy "tanečníků". Z nich se nakonec vyklubali kastrovaní kněží. Inu ... jiný kraj, jiný mrav. Podobného ražení, trošku mladší ale daleko nejznámější je Teotihuacán. Nikdo neví dodnes, kdo to tenkrát odnes, nicméně architektura je to podobná. Ale mnohem mnohem mohutnější. Ostaně inspiraci zde nezapřou ani Toltékové.

olmekova.jpg

Toltékové

Ti využili pádu Teotihuacánu a Monte Albánu a založili si vlastní obchodní centrum Tulu. Tula je známá zejména svými Atlanty na vrcholu jedné ze svých pyramid. Jinak po jejím pádu kolem roku 1100 našeho letopočtu odešli Toltékové inspirovat a oživovat na jih Mexika - na Yucatán, skomírající Mayskou kulturu.

teotihunacan.jpg

Mayové

Mezitím co stoupaly a klesaly na žebříčcích popularity zmíněné civilizace (nebo spíše kmeny, města atp.), tak na jihu Mexika úřadovali Mayové, kteří se sem okolo roku 300 n.l. z Guatemaly přes Yuacatán rozšířili. Stavěli impozantní pyramidy a ovládali astronomii a vůbec to byli šikulové. Jejich kultura však postupně (záhadně :-o) zmizela. No ona nezmizela, jen skončilo její klasické období, a to někdy kolem roku kdy se vzmohli Toltékové. Mayové po sobě zanechali řadu uměleckých děl, písmo, kalendář, hrobky atd. Ale stejně to byly takoví divní patroni. Kolo znali, ale dávali ho jen na hračky, silnice měli rovné jako mlat skrz celý prales, ale chodili pěšky a neměli ani tažná zvířata, hledali, dobývali a zpracovávali jadeit, což je prý sakra těžká práce, ale kov používali jen jako ozdobu, kalendář měli dokonalejší než my gregoriánský, znali nulu ... a přesto "záhadně" zmizeli. Jakoby všechny tyhle úžasné věci, neuměli využít pro pokrok a zůstávali jen v nikam nevedoucím kruhu - bůh, oběť, zajatec, kukuřice, - bůh, oběť, zajatec, kukuřice až do doby než přijde Tulan Tolték s inspirací. Zatímco se však Mayové a zbytky Toltéků navzájem inspirují a čekají na příchod bílého boha z východu, tak na severu se rozmohla druhá nejslavnější říše, říše Aztéků.

palneque.jpg

Aztékové

Historie Aztéků mě trošku zarazila. Přišli na území Mexika ze severu až ve 12.-13. století n.l. Každého štvali a nikdo je neměl rád, vyhnali je až doprostřed mělkého jezera, kde údajně viděli znamení pro založení své říše. Na opuncii seděl orel, držel v pařátech hada a trhal ho zobákem. Dodnes je tento obrázek na mexické vlajce. Aztéků si chvíli nikdo nevšímal a oni nelenili. Začali splétat rohože a zasypávat je hlínou, do které sázeli stromy a seli trávu atd. Postupně rohože (stromy) zakořenily do dna a staly se základem pro malý dům, větší dům, více domů atd. Vzniklo město Tenochtitlán - dnešní Mexico - přibližně 4-6 km v průměru, protkané kanály a mosty, s omítnutými domy a velkým chrámem uprostřed (v současnosti je tam hlavní náměstí Zócaló, katedrála a na místě Montezumova paláce je palác prezidentstký). Aztékové nebyli žádní lidumilové, jejich bohové měli velký apetit a tak si za chvíli podmanili celé centrální Mexiko. A že to měli zmáklý. Cvičili, bojovali a obětovali s zase cvičili. Zajatce nezabíjeli, ale zajímali pro pozdější obětování. V jednu zvláště povedenou oslavu prý obětovali 20000 zajatců :-o. Chudáci kněží! Kameným nožem, rozříznout hrudník, vytrhnout ještě tepající srdce, položit ho na obětní kámen a vyjeveného ještě živého nešťastníka skopnout z pyramidy ... no, to ale byla fuška.

kalendar.jpg

Protože všichni se tenkrát inspirovali ode všech, tak i Aztékové byli vynikajícími staviteli, řemeslníky, používali složitý kalendář k měření času a jak jsem řekl prováděli krvavé rituální oběti. Takhle si tam užívali, všechny okolo stále více a více štvali a utlačovali, až se naplnila věštba: "v roce Jedna třtina přijede bílý bůh z východu a převezme "korunu", kterou mu tady Aztékové hlídají." Inu, Hernán Cortéz byl asi dítě štěstěny.

Španělé

Cortéz nebyl jen dítě štěstěny, ale určitě i vynikající vojevůdce, politik, stratég, muž s přirozenou i formální autoritou a charisma ... zkrátka dneska by to byl úspěšný manažer. Využil jmenované věštby, nerozhodnosti Montezumy, nenávisti všech vůči Aztékům a také měl štěstí na ženy. Zejména jednu. Osud mu do cesty přihrál vzdělanou indiánku Malinče znalou všech místních poměrů a jazyků. Zkrátka zabil dvě mouchy jednou ranou :-). Přijel s 500 muži, spálil lodě, domluvil se s ostatními indiánskými kmeny a za pomoci střelného prachu, lsti, inteligence, slibů a tvrdosti dobyl pro španělského krále Karla V. aztéckou říši.

kortez.jpg

Hlavní město říše Tenochtitlán padlo roku 1521, bylo srovnáno se zemí a stalo se základme pro dnešní hlavní město Mexica - Mexico. Roku 1535 vzniklo Nové Španělsko, které sahalo daleko na sever, až daleko do nitra dnešních USA. V podstatě díky porážce Aztéků, mají Mexičané teď takový stát jaký mají. Samozřejmě, že kromě jediného boha, limetek a kuřat, přinesli Španělé i další vymoženosti, jako třeba nemoci, inkvizici, otroctví, křest a jiné laskominy. Postupně tak našli mexičtí indiáni dalšího společného nepřítele - Španěly a také společný ideál - republiku.

Republika

Španělské vykořisťování vedlo k rozpoutání boje za nezávislost a skončilo vyhlášením republiky 1821 (jedna z prvních na světě). Roku 1845 se Mexiko neúspěšně postavilo proti anexi Texasu Spojenými státy americkými. Následovala válka, kterou Mexiko prohrálo a na základě smlouvy z Guadelupe Hidalgo muselo Mexiko postoupit USA Arizonu, Texas, Nové Mexiko, Kalifornii atd. (ach ti Američani - zase ta ropa!).

revoluce.jpg

V roce 1862 zde bylo vyhlášeno císařství (po britsko-francouzsko-španělské intervenci). Na trůn byl dosazen bratr Františka Josefa - Maxmilián Habsburský a začal připravovat odvážné a žádané reformy. Nicméně se nelíbil ani liberálům ani konzervativcům a dokonce ani republikánům. Přes intervence jeho manželky u panovníků v Evropě, byl celkem milý Max, po třech letech vlády zajat a popraven "liberálem" Benitem Juarezem, což je takový mexický Masaryk.

Benito se sice snažil seč mu tvrdá ruka stačila, ale znáte Latinskou Ameriku. Nakonec to stejně vzal do ruky diktátor a vydržel až do roku 1910, kdy byl teprve Porfirio Diaz svržen. Začala další mexická revoluce (1910-17) do jejíhož čela se postavili Pancho Villa a Emiliano Zapata. Tyto revoluční skupiny v roce 1929 vytvořily dnešní Stranu Institucionalizované revoluce. Nicméně Pancho Villa i Emiliano Zapata byli taky nakonec liberálně zastřeleni neznámými atentátníky. Jeden nikdy neví.

Historie je v Mexiku holt zážitek ... ostatně jako cokoliv jiného :-)

Petr Teplík

Související články


Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám