Cizincem v Praze

pátek 4. březen 2011 19:13

foto internet

"...bylo to nádherné období, všichni byli chudí a já také. Po hospodách jsem tu získal ohromnou spoustu přátel. Teď to takové není, kapitalismus staví mezi lidmi přehrady. Dnes už na Staroměstském náměstí prakticky Čecha nenajdete - jen samé zahraniční turisty..."

Nejen tato věta režiséra Otara Ioselianiho k jeho dřívějšímu pobytu v Praze, kterou poskytl na jednom z minulých Febiofestů, kde uváděl svůj snímek "Podzimní zahrady" mě inspirovala, ale zejména vlastní zkušenost.

Vlastní zkušenost

Občas se v hlavním městě vyskytnu, ale nejsem žádný znalec pražského místopisu. Když jsem se tu jednou tedy objevil, nezbývalo mi než se na cestu ptát. Narazil jsem ovšem na zmíněné objektivní potíže :-)

Nejprve jsem se pokoušel zeptat jednoho muže - Angličan. Nevadí - druhý byl Francouz a třetí pár také cizinci. Neztrácím naději a jdu ke stánku, který se tváří jako poradna pro turisty nebo co... "neviem" slovenský student, který mi při nejlepší vůli opravdu nebyl schopen poradit... poslední šance (já bláhový) byla prodavačka u stánku s opečenými klobásami - "Něponimaju" :-O

V zoufalství se otáčím v proudu pohybujících se těl a opravdu jim kříčím do zad: "JE TADY NĚKDO ČECH?!" ... nikdo nezareagoval a ani se nikdo... nikdo (!) s opovržením neotočil, aby se podíval, který zoufalec to tam huláká ... připadal jsem si jak v nějakém filmu od Juraje Herze.

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám