Norsko - země zvláštní, jako každá jiná.

středa 6. duben 2011 06:00

foto autor

Ať chcete nebo ne, vždycky vás při cestě do zahraničí něco překvapí. A to i při cestování vpodstatě za humna - do Norska. Samozřejmě, všichni slyšeli o zemi fjordů, ledovců, "věčného" ledu, sněhu a krásné přírody. Ano, tak jsme si to představovali i my. Pravda, příroda je tam krásnější než jsme si uměli představit a vyfotit, ale nakonec také zjistíte, že počasí mají hezčí než u nás, ledovců tolik není (ale ty co jsou stojí za to) a sníh v létě roztaje, stejně jako u nás. Překvapilo nás i spousta dalších věcí, a někdy dost paradoxních.

Norsko je skoro 5x větší země než naše, ale Norů je 2x méně. Přesto, nebo právě proto je to nejbohatší země na světě (při přepočtu HDP na osobu) ... nikdo to ovšem nedává naodiv. Nejen, že mají Norové místo bazénů trampolíny, ale navíc všichni bydlí v chalupách ... dokonce i král. Na střechu těch chalup dávají trávu nebo žulu ... a král se neřekne King, ale Kong.

kralova_chalupa.jpg

strechy.jpg

Norsko - doprava

Hlavní město Oslo má stejnou rozlohu jako Praha, a přitom jen necelou polovinu obyvatel. Tam se to dejchá co? Pobřeží Norska je dlouhé víc jako polovina rovníku a při cestování najedete nejméně tolik kilometrů v tunelech, po mostech a na trajektech jako po silnici ... a mosty mají jen jeden jízdní pruh (někdy). Jo ... semafory na přechodu mají 2 červený panáčky :-) V jižní skandinávii se jezdí dost na kole, což zase takový paradox není - je tom tam totiž placatý.

lod.jpg

most_jedna.jpg

tunel.jpgChcete vědět víc o Norské ekonomice? Povedený článek z Českého rozhlasu.

Norsko - Norové

Přestože jsou blonďatí, tak s nacisty vedli ukrutný odboj. Díky tomu (ne díky tomu, že jsou blonďatí, ale kvůli tomu, že bojovali s nacisty) nemají rádi jednoho svého nositele Nobelovi ceny. No v podstatě to je kvůli jeho manželce ... ale čert ví. A když jsme u těch nacistů - černoši jsou tady blond.

cernosi.jpg

Norové vymysleli sponky na papír (v odboji mimochodem), kráječ na sýr (Norové!) a taky pálenku z brambor (přesto mají nejmenší spotřebu alkoholu). Sýr je tady hnědý, sladký, chutná jako sušené mléko a dávají si ho třeba mezi lívance (na obrázku je to ten vzadu - vpředu je jejich typický obložený chléb).

toust.jpg

Chete vědět víc o Norech? Povedený článek z "Lidé a země" (první část, druhá část)

Norové - svět

Norové byli v Americe 500 let před Kolumbem, ale přesto by se asi Američané divili. Chodit, stanovat a přespat můžete díky právu Allemansörote (tak nějak) všude a dokonce i na pozemku někoho jiného ... to by vám Američan ustřelil hlavu - taky podle zákona.

Na radnici v Oslu se uděluje Nobelova cena míru, a to přímo za přítomnosti maleb proslulého depkaře Edvarda Muncha. Jo ... a díky Norům si vaří v Africe rybí polévku (ze zbylých sušených hlav tresek - to je panečku charita co?).

hlavy.jpg

Norsko - příroda

Mají vesnici A a Be. V noci mají světlo (tedy jen ve dne, v noci je tam zas ve dne tma) a čim větší je horko, tak je v řekách víc vody (jak taje sníh na horách). Díky Golfskému proudu je tam teplejší moře než vzduch, ve fjordech můžou pěstovat jahody a za polárním kruhem dokonce obilí.

Sníh tady má určitě nejkratší cestu z oblak, přes závěje, do potoků, řek a zpátky do moře. Trvá mu to někdy jen kolem půl kilometru. Díky hromadě vody taky Norové vyrábějí téměř 99%elektřiny díky vodním elektrárnám a v minulých letech měli dokonce pokus ... 2 roky jí měli zadarmo. A to se vyplatí! ;-)

briza.jpg

A břízy jsou tady menší než borůvky ;-)

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám