Zpátky k singlům

úterý 19. duben 2011 14:00

Poznáváte?
foto autor

Ještě před pětadvaceti lety jsme měli doma gramofon zvící telete, křížený s elektronkovým rádiem a magickým zeleným okem. Byl to takový kus masivního nábytku, že jsme na něm měli postavenou kytku v květináči a nějakou tu knihu. Měl v sobě i prostor na pořádnou sbírku vynylů. Elpíčka i singly. Jakou asi dnes mají budoucnost klasická LP či CD?...


Revoluce

V podstatě to není tak dlouho co vynylové desky způsobily revoluci. Myslím v tom, že se na ně vešlo víc jak na jeden singl, čili víc jak dvě písničky. Dřív se totiž vešla i na velikou desku jen jedna skladba na každou stranu. Pak se tyhle desky změnšily na EP a z těch velkých byla LP. Zpěváci mohli začít vydávat ucelená či tematická (koncepční) alba. Nějakou dobu tady byly tedy klasické vynyly (LP-alba). Pak přišly kazety (MC-alba). A pak CD-alba. Vše s deseti (více či méně) skladbami. No jo, a co dál?

Co se týče objemu dat na něm uložených je CD už překonané DVD. A DVD zase BD. Ale na DVD nebo BD asi nikdo hudební alba vydávat nebude. Když se na přelomu tisíciletí objevil formát MP3, i CD se totiž najednou stalo strašně veliké a neskladné. Do MP3 přehrávačů (mobilů) nacpu tisíce a tisíce skladeb. A že by někdo kupoval CD, aby si mohl stáhnout písničky do MP3 a pak CD uklidil? A že by hudebníci čekali až budou mít 10 skladeb na nové album? To na ně dneska už všichni zapomenou.

Re-evoluce

Asi to neni Amerika, ale připojení k internetu společně s extrémním rozvojem mobilních telefonů změnilo (a změní) způsob získávání a poslouchání hudby. Apple vytvořil svůj nebývalý finanční úspěch právě na hudbě přes internet. Písnička stojí doslova pár šušňů. A to je právě to. Proč by hudebník čekal až bude mít 10 skladeb? Proč bych si stahoval deset písniček, když se mi líbí jen jedna? A ještě to trvá dlouho. Ať na to koukám ja koukám, tak albům jak je známe odzvonilo a je tu návrat k téměř "klasickým" singlům. Stejně zbytek alba byl skoro vždycky jenom vata.

CD i se svými krásnými booklety je tedy nejspíš posledním "klasickým" hudebním nosičem :-)

PS: Mou úvahu mi potvrdil starší syn. Když jsme sledovali sci-fi "Já robot", kde hlavní hrdina nedůvěřuje robotům a proto má doma všechno staré dobré na "ruční" ovládání jako třeba CD přehrávač. Jeho přítelkyně přišla na návštěvu a snažila se přístroj spusit "tradičním" tlesknutím či povely jako "hrej", "spusť" atd. až hlavní hrdina musel spustit přístroj ručně. Zasmál jsem se v prvním plánu tomuto fórku, ale Ondra mě převezl, když se zeptal: "Co to je?" :-D

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám