Mexiko - káva (?)

čtvrtek 21. duben 2011 13:00

foto autor

Jako zarytý příznivec kávy se ji snažím ochutnávat téměř všude. V Mexiku jsem chtěl ochutnat tu jejich, tu, o které jsem se dozvěděl už před dvaceti lety v učení. Tenkrát do nás cpali, že se zkaramelizuje moučkový cukr, na tom opraží mletá káva se skořicí (nevím jak, ale zkuste to), zalije vodou a přivede k varu. Ano. Přečtete si o ní v každém průvodci. Jmenuje se Cafe de Ollo (Ojo), ale Mexičané ji asi neznají.

Káva v Mexiku je jedna z největších ran pro Evropana. Pro Evropana zvyklého a hýčkaného všemi možnými přístroji a zásadními zásadami přípravy té jediné a pravé kávy. Pro Evropana rozmazleného pomalým pražením a čtyřmi druhy rozpustné kávy v jedné. Pro Evropana, o kterého se perou jedinečné vůně kávy pánů Jácoba, Dadáka, Neskávy či paní Dauwe Egberdsové ...

V Mexiku na to všechno rychle zapomeňte. Na stůl dostanete břečku, která vypadá jako středně silný černý čaj a chutná ještě daleko hůř. Můžete si jí dolít netučným mlékem, takže bude vypadat jako nedobrý švédský čaj. Na cukr taky zapomeňte, stejně to nezlepšíte.

V některých "restauracích" to vyřešili tak, že na stole máte jednu plastovou "pikslu" s rozustnou kávou a druhou s cukrem. Vzhledem k době, jakou obě nádoby na stole strávily, se jejich barvy výrazně přibližují. Na stůl si potom objednáte jen horkou vodu (stačí říct Nescafé) a zbytek "doladíte" na stole. Ale i tak je výsledek nepředvídatelný.

Espresso?

S kávou se pojí jedna historka, ze které je možné zjistit i trochu víc o Mexičanech samotných. Jediné, kde si totiž můžete dát dobrou kávu, na kterou jste zvyklí, je "Italien caffé". Je to takový kávový "fast food". A že se podnikatelským záměrem trefili do černého, je vidět u každého Italien caffé, obleženého zahraničními turisty valících se z klimatizovaných autobusů, zoufale bažících po pořádné dávce kofeinu. U jedné takové jsme zastavili.

Účastníci zájezdu se vyhrnuli z busu jako nepříčetní a jen o něco příčetněji si stoupli do fronty. Bylo nás v ní asi 6. Obsluhující personál byl v počtu 4 muži u kávovarů a 1 žena u zákusků. Padla první objednávka - 2x latté. Začalo víření a kroužení s utěrkami, plechovkami kávy, hrníčky, lžičkami, otíráním, poklepáváním, mlékem atd. Byli jsme asi třetí ve frontě, a tak jsem řekl manželce, že si zatím skočím na záchod. Předpokládal jsem, že až přijdu, budeme na řadě. Když jsem se, asi po deseti minutách vrátil s nadějí, víření a kroužení s utěrkami plechovkami a lžičkami stále okračovalo, nicméně na pultu stále nebyla ještě ani první objednávka. Vypadalo to jako nějaký zvláštní tanec, kde si každý z číšníků navzájem dává přednost. A paní u zákusků seděla dál opřená o vitrínu, netečně pozorujíce své kolegy.

Nechápavě jsem se podíval na naší průvodkyni, která byla naprosto vklidu, ač již deset minut první na řadě. Otočila ke mně hlavu a řekla: "pak je chtěj něco naučit" a dál s úsměvem čekala ... Nevim, na Kubě jsem nebyl, ale možná vzniklo "maňána" tady :-)

PS: mexickou kávu "de ollo" jsem si nakonec přeci jen dal, a to poslední den, asi hodinu před odjezdem ... Žádná sláva.

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám