Egypt - doprava

pondělí 9. květen 2011 14:10

Nejnesmyslnější značka v Egyptě
foto hedvabnastezka

Vidíte značku v záhlaví článku? Nejspíš každý pochopí, že se jedná o zákaz troubení. Co ovšem asi nikdo nepochopí, je to, proč jí mají v Egyptě téměř na každém rohu, když tu všichni troubí jak o život. Všichni, všude a pořád. Je uplně jedno jestli má auto světla, okna nebo snad i gumy, ale hlavně že troubí. Ráno vás v Káhiře nebudí volání muezínů k ranní motlitbě, ani zpěv cikád, ale neustálé troubení všech na všechny. 24 hodin non stop. A je vpodstatě i jedno jestli jste ve velké Káhiře nebo v malé oáze. Prostě ... dokud se troubí ještě se neumřelo. Jedině snad oslové netroubí.

No, ale k dopravě. Řečeno s mými syny - je to "huuustýýý". Čtyři proudy aut se valí na dvouproudé silnici, mezi tím se proplétají cyklisti v galabéjách (mužské sukně) nebo motorky. Silnici vklidu přecházejí lidé, někteří dokonce jdou po směru či proti směru jízdy. Místní obchodník přímo na křižovatce prodává husy a hned vedle něj, ještě více do silnice stojí stánek s "občerstvením". Do autobusu nastupují a z něj vystupují lidé, také klidně v křižovatce a když se vám náhodou porouchá auto, tak není problém ho na silnici začít opravovat. A to všechno tak nějak v poklidu a za zvuku stovek klaksonů.

Nicméně... za Limonádového Joea hovořili kolty, za dopravu v Egyptě budou hovořit fotky. Podívejte se jak vypadá doprava v zemi, kde hodně dlouho neznali kolo, protože ho nepotřebovali. K čemu taky kolo, když máte největší vodní dálnici na světě a dva metry vedle vody je už písek kde se hodí jenom sáně (smyky) :-)

Pokud nechcete procházet všechna fota, můžete shlédnout jedno krátké video, kde máte jako na dlani jak vypadá "doprava" v centru Káhiry pod jednou mimoúrovňovou křižovatkou :-) ... ještě drobnost - fota jsou v zájmu ušetření prostoru umístěna "na sebe" takže je nutné na každou najet myší.

Celkem poklidná křižovatka v centru, když si ji ale prohlédnete pozorněji, uvidíte lidi u prostřed křižovatky, člověka vystupujícího uprostřed křižovatky z busu, spokojeně klábosící policisty atd. Na križovatce druhé, je zase vidět, že v noci auta vůbec nerozsvěcují světla, a to nejen v Asuánu :-)

krizovatka.JPG

Feluky jsou asi tou nejromantičtější a nejklidnější dopravou v Egyptě. Bude jí věnován samostatný článek. Kola na druhou stranu zase takový dopravní prostředek nejpraktičtější. I když při ceně 3 korun za litr benzínu... A jsou tu někdy opravdu pěkný kousky. U tohohle modelu zaujme zejména držák navigace na řidítkách :-)

feluky.JPG

Tenhle model zase zaujme zejména nejnovějším typem maximálně odpružené dětské sedačky. Na druhém obrázku je vidět místní kovomat v oáze v západní poušti s nejekologičtějším dopravním prostředkem vůbec :-)

kolo_2.JPG

Dvě tváře Káhiry. Jedna velkoměstská mimoúrovňová křižovatka s proudy aut valících se oběma směry pod Káhirskou věží. A na druhém obrázku "zaplesají" ochránci  zvířat nad přepravou krávy a jejím upevnění :-o

mimouroven.JPG

Na silnici je prostě pohoda. Ono totiž na chodníku se stejně nedá chodit, protože tam mají obchodníci roztáhlý krámky... Takže vklidu pokecat s kamarádkou, však oni zatroubí. Motorky jsou taky kapitola sama pro sebe a velkou roli hraje naše JAWA. Je tam tak populární, že se stala synonymem pro slovo motorka.

na_silnici_1.JPG

Tahle parta má nejspíš nejnovější modely byciklů, alespoň jejich výrazy o tom svědčí... a že by si nějak dělali hlavu s jízdními pruhy... :-) Na druhé fotce je vidět jak v pohodě Egypťané chodí po silnicích. Klidně uprostřed. Za hlavní osobou fotky je vzadu vidět ve stejném postavení i školák s taškou. Akorát v protisměru :-)

na_silnici_2.JPG

Pár foteček z oáz. Starší náklaďák zřejmě bohatší rodiny vlastnící nějakou tu cukrovou třtinu či datlový háj. A následuje fotka rodinného auta. To "auto" není odstavené, je v něm rodina nejspíš na nákupech. Na zadních sedadlech měli jen tak rozložené čerstvé chlebové placky.

oaza_auta_2.JPG

Odlišné jak jen mohou být, jsou následující fotky. Malý kluk jede na pole (do háje datlovýho) na oslíkovi a na druhé fotce jsou vidět typické "panelákové" lodě pro turisty plavících se výhradně po Nilu, kteří se dostávájí na břeh přes ty druhé. Na spodním okraji fotky je vidět typická převoznická loď, kterých je tam spousta, protože poslední most je snad v Káhiře.

osel.JPG

Všude jezdí staré a zachovalé (neprší a neni zima) Peugeoty. Pozůstatek dřívějších Francouzských zájmů... Teď už je tam všechno z Číny, a to zejména motorky. Taky jste někdy řekli "co by za to dali děti v Africe?" Tady těmhle bylo cca. 10 let a jezdili s povozem po Luxoru a měnili lidem plynový bomby! :-o

peugeoty.JPG

V Nilu se sice nikdo nekoupal, ale rybářů tam bylo dost a dost. A pokud nemáte náklaďák, motorku, kolo nebo osla, můžete si všechno odnést sám.

rybari.JPG

Doslova rytířský souboj mládí na motorce a starých felláhů na oslíkovi. Na druhé fotce je vidět MHD Kahira.

souboj_rytiru.JPG

Na závěr samotná fotka dvou typických věcí v Egyptě, které dnes slouží už jenom pro turisty. Velbloud na pozadí pyramidy.

velbloud.JPG

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám