Benátky - Tam kde lvi létají a holubi kráčí.

pondělí 30. květen 2011 14:00

První ghetto bylo v Benátkách.
foto autor

Kdo jste byl, víte o čem mluvím a kdo ne, tomu se budu alespoň trošku snažit přiblížit jejich neopakovatelnou atmosféru. V současnosti se jedná spíš jen o takový Venezia-Land pro turisty, ale citlivějším duším stejně nezůstane oko suché ze všeho toho typického pro Benátky.

Celé město vypadá jako kulisy k nějakému post-apokalyptickému filmu. Jako Vodní svět spojený se Star Wars a něco z červené knihovny. Úzké a ještě užší uličky, pruhovaní "gondoláni" se slamákem na hlavě, staré mosty přes kanály, černé gondoly s barevnými polštářky, krásná zákoutí na každém rohu ... kam namíříte fotoaparát, tam můžete fotit. Za chvíli zjistíte, že se na Benátky díváte jen skrze hledáček.

Příroda

No příroda. Za chvíli zjistíte, že tam vlastně žádná příroda není. Každičký kus země (?) je spotřebován a zastavěn. Když na náměstí narazíte na strom, jste překvapen a když vidíte u domu dokonce zahrádku (určitě obrovský přepych) přijde vám to jako malý zázrak. Voda v laguně byla kupodivu čistá, barvou až do modro-zelena z italských dolomitů a cítit nebyla vůbec.

dorava_jednosmer.JPG

Doprava

Stejně tak jako tam v podstatě neni příroda, tak tam ale nejsou ani auta. Nejen auta, ale vůbec nic na kolech. Kde by to taky jezdilo, že? Veškerá doprava je po vodě. Turisti, k hotelům, místní MHD i meziměsto, rybáři i zásobovači. Pěkně z domu do domu s pádlem. Mimochodem, jedna gondola se dělá z x druhů dřev a stojí údajně 25000 euro... No říkej mi třeba starej poseroutka, ale zůstanu radši u kola :-).

doprava.JPG

Památky

Samozřejmě, že skoro všechno do čeho vrazíte je památka. V každém kostele (a že jich tam je) visí nějaký Tintoretto, Tizian či Veronese. Neuvěřitelné a obrovské mozaiky vykládané zlatem a drahými kameny. Bazilika sv. Marka je dokonce tak přeplácaná, že vypadá jak svatební dort od pejska a kočičky. Nicméně Dóžecí palác je povinností stejně jako údajně nejfotografovanější most světa Rialto a jízda Kanálem Grande. Pak už záleží jen na vás, kam vás váš tištěný nebo živý průvodce zavede. Nespočetná muzea, první židovské ghetto, největší loděnice středověku Arsenal, pohádkově nádherný a osamělý San Giorgio Maggiore či oproti Benátkám neuvěřitelně klidný ostrov Burano nebo kousek odsud ostrůvek Torcello s nejstarší stavbou na laguně a jednou z nejkásnějších mozaik na světě.

bazilika.JPG

Jídlo

Na úroveň památek (možná trošku výše) stavíme zážitky kulinářské. Vzhledem k času jsme neměli možnost ochutnat vše co nám zavonělo pod nos a zahrálo barvami pro oko. Nicméně všude jsou pizzy, které vypadají jednoduše a dobře, ale oproti našim měli těsto jak buchta! Kde je ten pověstný "novinový papír"?! Taky zákusky, nebo spíš koláče atp. nebyly nic moc. Zkusili jsme asi čtyři a ani jeden nás neuchvátil. Spravili jsme si chuť až na povedeném tiramisu. Rybí trh rovná se čerstvé ryby ... taky voní všude. Ale neprohloupíte ani sendvičem. Kombinace opečené čerstvé housky, uzené šunky s měkkou mozzarelou a plátky čerstvého rajčete. No ...

burano.JPG

Pití

Všudypřítomná italská celebrita mezi nápoji - espresso. Pravda, je menší než panák tvrdého alkoholu a vypít trvá asi pět sekund, ale dejte do toho dva cukry a už nebudete chtít nikdy nic jiného. Pokud chcete posedět, je tu capuccino s pěnou hustou jako šlehačka. Nebo je libo alkohol? Zkusili jsme výborné svěží a jemně perlivé víno Proseco a můžeme jen doporučit. Stejně jako z něj míchaný nápoj Belliny (jen přidáte do Proseca čerstvou broskvovou šťávu).

bellini.JPG

Architektura

Všichni mluví o benátské gotice a já si vždycky myslel, že jsou Benátky renesanční. Přesně tak to je. Těžko definovatelný sloh, kde gotika přechází v renesanci a hned vedle je trocha baroka se špetkou či dvěma orinetu. Nedefinovatelné a někde přeplácané... ale typické.

pohadka.JPG

Italové a italky

Neměli jsme možnost je nijak zvlášť poznat a pozorovat a to hlavně proto, že z milionu lidí, které jsme potkali byly přibližně dva milony turistů. Nicméně nezpívá si tu jen gondoliér, ale třeba i barman. A Italky? Jak to říkal "kochající se" doktor z Vesničky? Že mají většinou kozí nohy? Nevím, byl jsem z manželkou, takže jsem žádnou italku neviděl :-)

mistni_zensky.JPG

Turisti

Ještě drobnost. Turisti. Je jich tu opravdu hodně, doslova hlava na hlavě. Ale jen na hlavní trase nádraží > Rialto > San marco. Pokud odbočíte byť jen do sousední uličky, nenarazíte na nikoho a kafe je tam třikrát levnější.

bez_turistu.JPG

 

 

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám