Globalizace podle Dalajlámy

čtvrtek 30. červen 2011 14:07

foto internet

Před pár lety jsme měl možnost účastnit se v Praze vystoupení Dalajlámy. Určitě ho znáte - takový usměvavý muž s brýlemi v oranžovém 8-) Měl svou vlastní "show" v T-mobile aréně (možná Pegas-aréně) a kamarádka mi tehdy sehnala na poslední chvíli lístek.

Bylo zvláštní pozorovat žijícího muže, součást historie. Historií myslím, jak tu blízkou - "zvolení do úřadu", či okupaci Tibetu, tak tu vzdálenější - způsob hledání nového dalajlámy, rituály s tím spojené, včetně reinkarnace dalajlámů minulých.

Celebrita

Bylo zvláštní sledovat tohoto muže, když jste před tím viděli holywoodský velkofilm s Bradem Pittem, nebo další dva výpravné "spektákly" od renomovaných řežisérů, pojednávající o stejném muži co zde před vámi pokorně sedí a usmívá se na všechny strany. A vy jen tušíte kolik právě té pokory a moudrosti se v něm může skrývat.

Bylo zvláštní dívat se na osobu, která hrála hlavní roli v nedávném dokumentu o krvavém obsazení Tibetu Čínou a o veškerých (v podstatě nevratných) následcích s tím spojených, o jeho útěku do Indie či o dnešním strachu politiků otevřeně říct Číně co si myslíme. O to více překvapuje právě jeho postoj k této okupaci v současné době.

Globální pokora

Během vystoupení bylo vzneseno několik dotazů. Jedna z otázek zněla, jaký je jeho postoj ke globalizaci. Dalajláma se usmál, zamyslel a pak řekl: "Vidíte tuto bílou šálu?" Během setkání věnuje Dalajláma několik bílých šál přijímaným osobám. "A vidíte tuto cedulku?" Ukázal na malu cedulku, kterou mívá každá textilie a jsou na ní údaje o praní či původu. "Na této cedulce je napsáno -Made in China- ..." opět se široce usmál a nechal svou odpověď jen tak nedokončenou plout tichou halou ...

... v tu chvíli si uvědomíte něco, co odlišuje některé jedince v historii o těch současných, průhledných, "líšnych" vůdců... ale možná jen před tím viděl kultovní český film s větou "můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné co s tím můžete dělat" :-)

Petr Teplík

Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám