Egypt - Asuán

pondělí 4. červenec 2011 14:04

Nil a feluky
foto autor

I jeli jsme mezi krajinami velmi úrodnými, na nichž jsme množství dobytka rozličného pasoucího se viděli, rákosí cukrového, stromoví rozdílného, zvláště palmového, fíkového hned lesy, obilí dozralého, rýže, pšenice turecké, již tehdáž podruhé toho roku zrostlého, velikou hojnost, jakéž jsem nikdy prvé neviděl… cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic

Ano takhle to vypadá v Egyptě kolem Nilu i po více než čtyřech stech letech. A to až do „brány černé Afriky“, jak se s oblibou nazývá Asuán. Pojmenování je to výstižné, neboť obdobně to cítíte i teď. Trocha vzrušení z toho co vás za Asuánem čeká, i trocha obav při představě co z Egypta opouštíte. Asuánskou přehradou jako kdyby končil pocit jakéhosi imaginárního bezpečí. Rozlehlé jezero tiše září v horkém a oslepujícím slunci, které se tiše zrcadlí v jeho klidné hladině. Pásy bujné zelené vegetace už definitivně ustoupily žhavému písku a ještě dále a o 280 kilometrů hlouběji do nitra Afriky stojí krásný a výjimečný Abu Simbel. Mlčenlivě, ze své dodnes ohromující výšky, shlíží na případné příchozí. Jako poslední výspa sleduje a upozorňuje všechny, kdo by snad měli pochybnosti o velikosti říše, do které míří.

Abu_Simbel.JPG

Nejdříve vám samotný Asuán může připadat jen jako další zaprášené město plné nepořádku, nicméně je tu dost rozdílů, které jej činí výjimečným. Asuán byl již před mnoha tisíci let zásobárnou granitu použitého nejen ke stavbě vnitřku pyramid ale pro chrámy v celém Egyptě (kdo si v Gíze koupí lístek do jejich nitra, ten se s ním setká osobně). Je také dávnou křižovatkou karavanních cest. Spolu s karavanami sem proudilo zlato, slonovina nebo otroci. Téměř cítíte přítomnost legendární výpravy do země Punt faraonky Hatšepsut.

Asuan_hlavni_trida.JPG

V Asuánu tak můžete spatřit památky jak z nejstaršího faraonského, tak i nejmladšího řecko – římského období. Nil tu navíc mezi žulovými masívy získává jiný rozměr a pohled na něj je nádherný ať z městského břehu, z Kitchenerova ostrova s botanickou zahradou nebo z druhé strany, z vesnic porobených Nubijců. Apropó Núbijci. Zatímco všude jinde jsou „Arabové“ ochotni pro prodej čehokoli přijít třeba o ruku (a je jedno jestli svou či vaši), tak Nubijci byli jaksi hrdější. Prostě tolik nepřemlouvali (anebo jsou línější :-))

feluky_2.JPG

Botanicka.JPG

Nedílnou součástí zajímavých cílů je na skále poblíž prvního nilského kataraktu postavený hotel Old Cataract, ve kterém bydlívala spisovatelka Agatha Christie. Líbilo se jí zde natolik, že sem umístila část děje svého románu Smrt na Nilu.

Old_Cataract.JPG

Z památek ležících v okruhu Asuánu je nejblíže chrám bohyně Eset na ostrově Philae. Vzhledem k jeho historii nebo spíš současnosti, si zaslouží samostatné vyprávění. Ve městě je i populární nedokončený obelisk. Leží hned vedle místního hřbitova, který je možná po množství toho kamení zajímavější :-) (lom je na obrázku v průhledu za modrým autem)

Philae.JPG

Určitě se nevyhnete a nevyhněte pověstnému tržišti. Kdo má rád mumraj, arabskou mentalitu a smlouvání, je na správném místě. Tržiště je veliké a skládá se z krámků podél jedné hlavní cesty určené pro turisty, ze které vybočují spousty uliček a zavádí vás stále dál a dál od hlavní tepny. Najdete zde všechno počínaje kořením, bylinami, ovocem, přes látky, čerstvé faláfle, ovocnou šťávu, šperky, plastové hračky až po oblečení, nábytek a syrové maso. A co nemají, to seženou. Opravdu, nechají vás stát v krámku samotné a jdou pryč. Za 5 minut se vrátí a ukazuje něco podobného, co jste chtěli… anebo nechtěli, to je jedno. Ač jednou nohou v černé Africe, panuje tu krásná orientální atmosféra plná vůní koření, jídla, ovoce, kadidel mísícího se s výkřiky prodavačů, kteří vás lákají a lomí rukama jak levně že vám to prodali a že nebudou mít na jídlo :-)

trh_1.JPG

Asuán se vám zkrátka dostane pod kůži. Ať chcete nebo nechcete.

Petr Teplík

Související články


Petr Teplík

Petr Teplík

Inspirací může být všechno kolem. Děti, příroda, cesty, sport, vztahy ... stačí poodstoupit a nechat pár jedinců předběhnout.

Kuchař, cyklista, policista, otec dvou synů, manžel jedné manželky, který nezapomíná, že všechno je jinak.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Co právě čtu

  • S. Komárek - Eseje o lidských duších a společnosti
  • A. S. Exupéry - Noční let
  • R. Šimáček - Valdštejnská rapsodie
  • Mathias Jung - Malý princ v nás
  • M. Twain - Dobrodružství T. Sawyera

Co právě poslouchám